Svetski dan vitiliga obeležava se svake godine 25. juna, na dan smrti američkog pevača Majkla Džeksona, najpoznatije istorijske ličnosti koja je bolovala od vitiliga. Cilj obeležavanja ovog datuma je podizanje svesti javnosti o ovoj kožnoj bolesti od koje boluje između 0,2% i 2% svetske populacije.
Vitiligo kao asimptomatski poremećaj kože
Vitiligo je stečeni poremećaj pigmentacije kože koji karakteriše nedostatak, a ponekad i potpuni nestanak melanina iz melanocita, telesnih ćelija u kojima se formira pigment melanin. Najprepoznatljiviji je po delimičnom ili potpunom odsustvu pigmenta na pojedinim delovima tela. Može se javiti u bilo kom uzrastu, ali najčešće se javlja pre 20. godine života.
Iako glavni uzrok vitliga još nije u potpunosti utvrđen, smatra se da nastaje kao rezultat određenih genskih mutacija. Karakteriše ga pojava slabo pigmentisanih, a ubrzo i depigmentisanih delova kože koji se kasnije spajaju u veća žarišta. Njegov izgled može značajno uticati na kvalitet života i psihičko stanje osobe zbog karakterističnog izgleda na telu.
Klasifikacija vitiliga
Vitiligo se javlja u različitim oblicima, a u zavisnosti od obima depigmentisanih područja, deli se na 4 osnovna oblika: lokalizovani, generalizovani, mešoviti i neklasifikovani oblik. Lokalizovani vitiligo može biti fokalni ili segmentni, javlja se kod 2% pacijenata. Najčešći oblik vitiliga je generalizovani i javlja se kod oko 90% pacijenata.
Pojava vitiliga
Iako postoji nekoliko teorija o razvoju vitiliga, u dermatologiji su najpoznatije genetska i autoimuna teorija i stres kao okidač. Genetska teorija porekla naglašava porodično nasleđe kroz mutacije pojedinačnih gena. Autoimuna teorija objašnjava kako poremećaji imunog sistema dovode do uništenja melanocita i često je povezana sa autoimunom bolešću štitne žlezde, dijabetesom i Adisonovom bolešću. I stres može biti okidač za vitiligo ako stimuliše oslobađanje hormona koji utiču na proizvodnju melanocita i melanina.
Lečenje vitiliga
Pravi lek za vitiligo još nije pronađen, ali su glavni ciljevi lečenja vitiliga usmereni ka zaustavljanju širenja depigmentacija, izazivanju repigmentacije kože i postizanju kvalitetnog kozmetičkog efekta. Korišćenjem proizvoda sa odgovarajućim aktivnim sastojcima moguće je držati pod kontrolom depigmentaciju i smanjiti njeno širenje.
Eptaderm VTLG linija za negu kože sklone depigmentaciji sastoji se od EPTA VTLG emulzije zasnovane na vodi švajcarskih glečera i namenjena je podsticanju regulacije depigmentacije. Ključni sastojak emulzije je Inoveol® EGCG, stabilnija verzija prirodnog flavonoida zelenog čaja koji se vekovima koristi za detoksikaciju i usporavanje starenja kože. Takođe, EPTA VTLG emulzija sadrži vitamin C u obliku natrijum askorbil fosfata, koji deluje na pigmentaciju kože i ujednačava i čisti ten, dok DNAge® i niacinamid podržavaju regeneraciju kože. Aktivni sastojci EPTA VTLG emulzije, koja predstavlja inovaciju u svetu dermokozmetičkih proizvoda, pružiće koži neophodnu negu i zaštitu..
EPTA VTLG emulzija se može kupiti u apotekama i onlajn apotekama, a Eptaderm stručnjaci su svakodnevno dostupni putem web sajta i Facebook i Instagram profila Eptaderma za sva pitanja o liniji za negu kože sklone depigmentaciji.