Vrući letnji meseci mnoge teraju na putovanje: prema moru i kupanju, osveženju u planinama ili jednostavno u neki drugi grad po nove uspomene. Međutim, letovanje sa IBS-om je ozbiljan poduhvat koji zahteva pažljivo planiranje. Bolovi u stomaku, nadutost, proliv, zatvor – sve su to standardni simptomi sindroma iritabilnog creva koji mogu i dugo iščekivano putovanje pretvoriti u noćnu moru.
Ipak, to ne znači da treba da sedite kod kuće i godišnji odmor provedete gledajući tuđe putešestvije na društvenim mrežama. I vi možete biti jedan od tih avanturista, a mi vam donosimo savete kako da se pripremite za letovanje sa IBS-om i pokušate bezbrižno uživati u svakom danu svog odmora. Naravno, različiti ljudi imaju različite okidače i simptome nervoznog creva, ali nijedna od preporuka u nastavku sigurno neće odmoći.
Pa, krenimo lagano na put!
Priprema za putovanje
Pre svega, ako vam je samo planiranje putovanja stresno (a poznato je da stres utiče na simptome IBS-a), radije taj posao prepustite nekom drugom – partneru, prijateljima, porodici, agenciji. Ako se odlučite na ovaj potez, svakako im napomenite da uzmu u obzir vaše zdravstveno stanje i dobro razmisle o planu puta i pauzama, smeštaju i odabiru restorana.
Izaberite pravi smeštaj i način putovanja
Ako ipak planirate put sami, izbor smeštaja i prevoza su dve stavke o kojima morate voditi računa. Ako putujete automobilom, dogovorite sa vozačem češće pauze za toalet ili, još bolje, preuzmite kormilo i sami sedite za volan. Ukoliko putujete avionom, preporučuje se rezervisanje sedišta uz prolaz kako biste brže stigli do WC-a ako se creva naglo uzbude. Takođe, ako imate više letova prema odredištu, pobrinite se da imate dovoljno vremena između njih kako biste mogli obaviti nuždu ili jednostavno izbegli stres žurbe. Ako putujete nekim drugim prevoznim sredstvom, istražite kakve su mogućnosti za odlazak na toalet.
Što se smeštaja tiče, optimalan izbor je hotel ili apartman u kome imate na raspolaganju vlastiti toalet. Ne želite biti pod pritiskom čekanja u redu kada vas uhvate simptomi IBS-a, zar ne? Takođe, bilo bi dobro da vaš smeštaj ima frižider kako biste uz sebe uvek imali hranu koja vam odgovara ili kuhinju u kojoj ćete moći da pripremite jela za koja znate da vam neće naškoditi.
Pakovanje za leto s IBS-om
Nakon što ste osmislili rutu prihvatljivu za IBS i pronašli svoje udobno letnje gnezdo, vreme je za pakovanje. Važno je napomenuti, iako se podrazumeva: nemojte zaboraviti suplemente, lekove i terapiju koje redovno uzimate, bilo da su za IBS ili neko drugo stanje.
Osim najboljih kombinacija odeće, kupaćih kostima i kozmetike (obavezno ponesite SPF!), preporučuje se da spakujete i „IBS kita“. U svom blogu, Dezire Nilsen, nutricionistkinja koja i sama ima sindrom iritabilnog crieva a često je na putu, izdvojila je nekoliko stvari koje valja imati pri ruci tokom putovanja sa IBS-om te. To su:
- flaša vode;
- bezbedna hrana i grickalice bogate vlaknima – npr: bezglutenski krekeri, ovseni keksići, orašasti plodovi, suvo voće;
- sredstva protiv proliva ili zatvora i probiotici;
- čaj od nane za bolove i nadimanje ili čaj od đumbira protiv mučnine;
- higijenske potrepštine – vlažne maramice i ulošci, a „za nevolju“ i dodatni donji veš.
Pripremite i svoje telo za letovanje
Kako biste pripremili svoja creva na stres i promene koje vaše telo i um prolaze tokom putovanja, preporučuje se konzumiranje probiotika najmanje nedelju dana pre polaska. Naravno, to vas ne oslobađa od brige za svoje telo tokom letovanja. Međutim, može pomoći u držanju simptoma IBS-a pod kontrolom ili sprečavanju „putničkog proliva“ do koga dolazi zbog promena u ishrani, nečiste vode ili nehigijenski pripremljene hrane.
3… 2… 1… Krećemo na letovanje!
Sada, kada smo spakovali sve što nam treba za put i prijatan boravak na destinaciji, sa uzbuđenjem krećemo u IBS letnu avanturu. Priprema je pola posla – druga polovina je ono što radite ostatak vremena. A šta je to, na šta treba da se pripazi?
Na putu
Na put krenite rano, kako biste izbegli stres i imali dovoljno vremena za eventualni odlazak do toaleta ako osetite potrebu. Ako putujete automobilom, ne zaboravite na pauze tokom vožnje koje ste (već) dogovorili sa svojim saputnicima. One su bitne ne samo za odlazak u WC, već i za kretanje koje može da vas umiri i pomogne u smanjenju mogućih simptoma IBS-a.
Da li ste ona osoba kojoj svaka promena izaziva blagi stres? Ako je tako, pripremite nešto što će da vas opusti tokom putovanja – omiljenu muziku, knjigu (ako ste u mogućnosti da čitate) ili vežbe meditacije.
I da, pijte puno vode! Visoke temperature naporne su za telo, a pogotovo ono telo koje je već u svađi sa svojim crevima.
Na plaži i tokom kupanja
Da se ne biste doveli u situaciju da vas simptomi zateknu na nezgodnoj lokaciji, pronađite plažu ili kupalište sa lako i brzo dostupnim sanitarnim čvorovima. To može biti javni WC, obližnji kafić ili restoran, a opcija je i jednostavno ostati u blizini svog smeštaja.
Takođe, ne bojte se sunca! Podrazumeva se da ćete da koristite kremu sa zaštitnim faktorom, šešir ili kapu, naočare za sunce i litre vode i hidrirajućom, vlaknastom hranom. Međutim, studije su pokazale izvesnu povezanost između nedostatka vitamina D – koje telo sintetizuje izlaganjem sunčevoj svetlosti – i simptoma nervoznog creva. Zato, sunčajte se i uživajte u suncu, ali preskočite dugotrajno „prženje“ između 10 i 17 sati kada je sunce najjače.
Hrana
Koliko god bili znatiželjni i imali potrebu da isprobate lokalnu hranu, radite to sa velikom pažnjom. Generalno nije dobra ideja da jedete brzu hranu sa uličnih štandova (čak i da nemate IBS). Niko ne može da vam garantuje njenu higijensku ispravnost. Kada jedete u restoranima, nemojte da se ustručavate da pitate koji su sastojci u jelima. U tu svrhu bi bilo dobro da naučite reći i poneku reč na stranom jeziku ako putujete u inostranstvo (a i da biste mogli da pitate gde je toalet – ta rečenica će sigurno da vam zatreba).
Nadalje, posetite lokalnu pijacu kako biste kupili sveže namirnice, čak i ako niste u mogućnosti da kuvate. Sveže voće i povrće koje odgovara vašim potrebama uvek je dobro imati u torbi ili frižideru, bilo za zalogaj u hodu ili kao alternativa ponuđenoj hrani koja vam jednostavno teško pada na želudac i creva.
Preporučuje se da svakako – što zbog vrućina, to zbog kvaliteta probave – jedete više puta manje obroke.
Svakodnevica tokom letovanja
Kad smo kod rutine, bilo bi pametno zadržati je. Promena bioritma u smislu rasporeda spavanja, ishrane i kretanja može itekako biti okidač, pa čak i pojačati simptome sindroma iritabilnog creva. Koliko god je to moguće, pridržavajte se svog standardnog životnog rasporeda – minus poslovne obaveze, naravno.
Svakako se pobrinite i da vaša jutra ostanu samo vaša. Doručkujte ono što inače jedete ujutru, uzmite si vremena za razbuđivanje, razgibavanje i prvi odlazak na toalet. Isplanirajte dan tako da vam jutra – po kojima se, kako kaže stara narodna, dan poznaje – budu polagana i bez stresa. Ambiciozne i lude planove ostavite za popodnevne sate, a jutro započnite smireno. Pa na odmoru ste, čemu pritisak?
Letovanje sa IBS-om može biti izazovno, ali uz dobru pripremu i pažljivo planiranje, moguće je uživati u odmoru bez većih neprijatnosti. Ključ je u izbegavanju okidača simptoma, održavanju hidratacije i redovnom unosu hrane koja je bezbedna za vaša creva. Dodajte tom receptu lagan dnevni tempo, sate opuštanja uz more ili uz aktivnosti u kojima uživate i vaše letovanje sa IBS-om lako može da bude prijatno i bezbrižno iskustvo za (pozitivno) pamćenje.
Izvori:
- 7 Essetial Travel Tips for People with IBS, Healthline (2018) Pristupljeno 16.7.2024.
- IBS-D Travel Tips, WebMD (2016) Pristupljeno 17.7.2024.
- Putnički proljev, HeMED, pristupljeno 17.7.2024.
- Sarah W. Matthews, Margaret M. Heitkemper, Kenda Kamp (2021) Early Evidence Indicates Vitamin D Improves Symptoms of Irritable Bowel Syndrome. Gastroenterol Nurs. 2021 Nov-Dec;44(6):426-436.
- Traveling with IBS: Advice From a Dietetitian, Desiree Nielsen (2023) Pristupljeno 17.7.2024.
- Traveling With Irritable Bowel Syndrome (IBS), Franciscan Health (2024) Pristupljeno 16.7.2024.